Rozpoczął się nowy rok szkolny. Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich poruszających się pieszo, jak również podróżujących do szkoły, na drogach Jaworzna będzie można zauważyć więcej policyjnych patroli. Jaworzniccy policjanci przeprowadzili akcję „Bezpieczny powrót do szkoły”. Jak zawsze ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, w rejonach szkół oraz na drogach prowadzących do szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki.

Z uśmiechem i odblaskami, nie tylko pierwszoklasiści wkroczyli do szkół. To bardzo ważny dzień w życiu każdego dziecka. Pierwszoklasiści poznają nowych kolegów i koleżanki oraz nauczycieli, a starsi uczniowie wracają po wakacyjnej przerwie do swoich przyjaciół. Ten emocjonujący dzień powinien być przede wszystkim bezpieczny. O to zadbali funkcjonariusze jaworznickiej Policji. Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

W tym wyjątkowym dniu pod jaworznickimi szkołami podstawowymi i przedszkolami dzieci mogły spotkać się z policjantami jaworznickiej komendy. Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” ma na celu przekazanie pierwszakom niezbędnych informacji, o tym jak bezpiecznie poruszać się po drodze, co oznacza zachowanie szczególnej ostrożności oraz jak sprawić, by być lepiej widocznym na drodze. Dzisiaj najmłodsi zostali wyposażeni w odblaski na rękę oraz breloczki, dzięki którym będą lepiej widoczni na drodze, a także będą przypominały o tym wyjątkowym dniu. To jednak nie koniec rozmów o bezpieczeństwie. Policjanci drogówki, policyjni profilaktycy i dzielnicowi przez cały wrzesień będą odwiedzać uczniów różnych szkół, aby rozmawiać z nimi o bezpiecznej drodze do szkoły.

Powrót do szkoły, szczególnie po długiej przerwie, to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale też dla dorosłych. Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego obowiązkiem nas dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze.

Jeśli odwozisz dzieci, młodzież do szkoły pamiętaj o:

 •     korzystaniu z pasów bezpieczeństwa oraz przewożeniu najmłodszych w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących;
 •     zatrzymaniu swojego pojazdu w miejscu dozwolonym, aby nie ograniczać widoczności innym kierującym oraz pieszym, którzy przechodzą przez jezdnię;
 •     zachowaniu bezpieczeństwa podczas wysiadania dziecka z samochodu.

Przypominamy, dzieci do lat 7 nie mogą poruszać się samodzielnie po drogach!

Kierowcy, pamiętajcie o zachowaniu szczególnej ostrożność w rejonach przejść dla pieszych i dostosowaniu prędkość do warunków panujących na drodze.

Piesi, również jesteście zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, pamiętajcie też, że zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych.

 • umundurowana policjantka rozdaje dzieciom opaski odblaskowe
 • dwie umundurowane policjantki z grupą dzieci na tle radiowozu
 • umundurowana policjantka z grupą dzieci przy przejściu dla pieszych
 • umundurowana policjantka wręcza dziewczynce opaskę odblaskową na rękę przy przejściu dla pieszych
 • dwóch umundurowanych policjantów obserwuje przejście dla pieszych przy przedszkolu
 • umundurowani policjanci rozdają breloczki przedszkolakom
 • umundurowana policjanta przed przedszkolem z grupą dzieci
 • dwóch umundurowanych policjantów prowadzi prelekcję dla przedszkolaków przed przedszkolem
 • dwóch umundurowanych policjantów obserwuje przedszkole przy radiowozie

Film Film_bezpieczna_droga_do_szkoly.MP4

Pobierz plik Film_bezpieczna_droga_do_szkoly.MP4 (format mp4 - rozmiar 38.12 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja_filmu_bezpieczna_droga_do_szkoly.m4a

Pobierz plik Audiodeskrypcja_filmu_bezpieczna_droga_do_szkoly.m4a (format mp3 - rozmiar 1.76 MB)