Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN i UPA upamiętniony w Jaworznie

2 min czytania
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN i UPA upamiętniony w Jaworznie


11 lipca 2025 roku Jaworzno oddaje hołd ofiarom tragicznych wydarzeń sprzed 82 lat. To dzień, który przypomina o bolesnej historii i potrzebie pamięci o tych, którzy zginęli z powodu swojej narodowości.

  • Jaworzno pamięta o Polakach zamordowanych na Kresach Wschodnich
  • Jak Jaworzno upamiętnia tragedię Polaków z Wołynia i Małopolski Wschodniej

Jaworzno pamięta o Polakach zamordowanych na Kresach Wschodnich

W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na terenach wschodnich II Rzeczypospolitej. Ustawa ustanawiająca to święto podkreśla, że „męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd”. W Jaworznie uroczystości odbyły się przy Pomniku Niepodległości, gdzie przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty, by uczcić pamięć pomordowanych.

Symboliczna data 11 lipca nawiązuje do tzw. krwawej niedzieli w 1943 roku, kiedy to doszło do największej fali brutalnych mordów na polskich mieszkańcach Kresów. Ofiarami byli nie tylko dorośli mężczyźni, ale także kobiety, dzieci oraz osoby starsze. Ataki przeprowadzone przez Ukraińską Powstańczą Armię objęły około 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim.

Jak Jaworzno upamiętnia tragedię Polaków z Wołynia i Małopolski Wschodniej

Te tragiczne wydarzenia stanowią jeden z najboleśniejszych rozdziałów historii Polski XX wieku. Według badań historyków, w latach 1939–1947 ponad 120 tysięcy obywateli polskich zostało zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na terenach Kresów Wschodnich. Liczba ofiar obejmuje około 60 tysięcy osób z Wołynia oraz co najmniej tyle samo z Małopolski Wschodniej, Polesia i Lubelszczyzny.

W Jaworznie pamięć o tych wydarzeniach jest żywa dzięki corocznym uroczystościom i inicjatywom edukacyjnym. Pomnik Niepodległości stał się miejscem refleksji nad tragiczną historią oraz symbolem szacunku dla wszystkich ofiar ludobójstwa. To również moment, by zastanowić się nad wartością pokoju i jedności w naszym kraju.

„Męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd.” – ustawa z 4 czerwca 2025 r.

Na podst. Urząd Miejski Jaworzno

Autor: krystian