Profilaktyka przyciągnęła tłum do hali MCKiS w Jaworznie

FOT. Urząd Miejski w Jaworznie
W hali Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie tego dnia zdrowie wyszło z gabinetów prosto do ludzi. Ruch przy stanowiskach, rozmowy ze specjalistami i kolejki do badań pokazały, że profilaktyka nie jest pustym hasłem, tylko sprawą, na którą wielu mieszkańców rzeczywiście czeka. Obok diagnostyki pojawiła się też edukacja i przestrzeń do rozmowy o problemach, które zwykle odkłada się na później. Najmocniej widać to było wtedy, gdy młodzież usiadła do warsztatów o stresie, hejcie i jedzeniu pod presją.
- Badania bez skierowania i mobilne gabinety ustawiły tempo wydarzenia
- W panelu o sercu i systemie zdrowia padły mocne diagnozy
- Młodzież usiadła do rozmowy o stresie i jedzeniu pod presją
Badania bez skierowania i mobilne gabinety ustawiły tempo wydarzenia
Wydarzenie zorganizowane w ramach Regionalnego Klubu Pacjenta od początku miało charakter praktyczny. Nie chodziło tylko o wykłady czy rozmowy przy stolikach, ale o konkretne działania, z których można było skorzystać od ręki. W Jaworznie pojawiła się szansa na podstawową diagnostykę, szybkie sprawdzenie niepokojących sygnałów i krótką konsultację ze specjalistą.
Na miejscu dostępny był szeroki pakiet bezpłatnych badań, a zainteresowanie nimi było duże. Uczestnicy mogli skorzystać między innymi z: – EKG, – badań w kierunku migotania przedsionków i innych zaburzeń rytmu serca, – spirometrii, – pomiaru poziomu tlenu we krwi, – analizy znamion skórnych, – analizy składu masy ciała, – pomiaru glukozy, – konsultacji wad postawy.
Dodatkową uwagę przyciągały mobilne jednostki diagnostyczne. Zaćmobus umożliwiał badania w kierunku zaćmy, a Cytobus oferował cytologię płynną i testy HPV. To właśnie takie rozwiązania sprawiają, że profilaktyka wychodzi bliżej mieszkańców i przestaje kojarzyć się z długim czekaniem oraz dodatkowymi formalnościami.
„Regionalny Klub Pacjenta to przede wszystkim realna szansa na zadbanie o zdrowie – w jednym miejscu mieszkańcy mogą skorzystać z szerokiego pakietu bezpłatnych badań i konsultacji” – mówi Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”.
W panelu o sercu i systemie zdrowia padły mocne diagnozy
Ważnym punktem dnia był panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli samorządu, medycyny i polityki społecznej. Przy jednym stole zasiedli Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, prof. Andrzej Bochenek, Anna Zasada-Chorab oraz Paweł Kaźmierczak z American Heart of Poland. Rozmowa dotyczyła profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych, organizacji ochrony zdrowia i roli samorządów w budowaniu rozwiązań, które mają znaczenie dla codziennego życia.
To właśnie ten wątek najbardziej wybrzmiał jako sygnał, że zdrowie publiczne nie kończy się na wizycie u lekarza. Potrzebne są działania, które łączą badania, edukację i dostęp do specjalistów w jednym miejscu. W regionie, gdzie choroby układu krążenia wciąż pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań, taki format spotkania ma wymiar bardzo konkretny.
„Takie inicjatywy jak Regionalny Klub Pacjenta są niezwykle potrzebne, ponieważ łączą edukację, profilaktykę i bezpośredni kontakt mieszkańców ze specjalistami” – podkreślił Paweł Silbert.
Samorządowe wsparcie dla podobnych działań nie było tu dodatkiem do programu, lecz jednym z filarów wydarzenia. Organizatorzy pokazali, że zdrowie można budować nie tylko w systemie leczniczym, ale także przez regularne spotkania z ekspertami i łatwy dostęp do badań.
Młodzież usiadła do rozmowy o stresie i jedzeniu pod presją
Osobną część programu przygotowano dla uczniów Zespołów Szkół Ponadpodstawowych nr 3 i 4 oraz I Liceum Ogólnokształcącego. To ważny sygnał, bo profilaktyka nie dotyczy wyłącznie osób starszych czy tych, które już mierzą się z chorobą. Młodzi ludzie również potrzebują prostych, zrozumiałych wskazówek, jak radzić sobie z napięciem, emocjami i codzienną presją.
Pierwszy warsztat, „Jak okiełznać stres, hejt i bullying. Warsztaty budowania odporności psychicznej”, prowadził Michał Opielka. Uczestnicy rozmawiali o tym, jak nie dać się wciągnąć w spiralę napięcia i jak reagować na trudne sytuacje społeczne, które często zaczynają się niewinnie, a potrafią zostawić długotrwały ślad.
Drugi warsztat, „Jedzenie pod presją – co naprawdę jemy i dlaczego?”, poprowadziła Katarzyna Stankow. Tematem były emocje wpływające na wybory żywieniowe, a także nawyki, które z czasem potrafią decydować o zdrowiu bardziej niż pojedyncze badanie. W takim ujęciu edukacja staje się czymś więcej niż teorią – daje młodym narzędzia do rozumienia własnych decyzji.
Organizatorami wydarzenia byli Fundacja „Z sercem do Pacjenta”, Wojciech Saługa – marszałek województwa śląskiego oraz Miasto Jaworzno.
na podstawie: Urząd Miejski w Jaworznie.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miejski w Jaworznie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

„Lato bez Vat” w VOLVO – Najchętniej wybrane modele pośród marek premium w Polsce, teraz korzystniej o wartość większą niż VAT

Półmetek Volvo For Safety za nami – już niemal 62 tys. osób odwiedziło miasteczko bezpieczeństwa

Natalia Smagacz obejmie ATElier Kultury. W Jaworznie zaczyna się nowy etap

W Jaworznie zabrzmiał ostatni dzwonek. Uczniowie odebrali świadectwa i nagrody

W Jaworznie kończy rok szkolny ponad 12,5 tysiąca uczniów

Grunwald wraca do Szczakowej - rodzinny festyn z rycerskim klimatem

Rodzinny festyn z Long & Junior. Jaworznicki projekt rusza już w sobotę

Relaks, warsztaty i badania w Parku Podłęże. Bezpłatne popołudnie dla jaworznian

Biblioteka zabiera dzieci w wakacyjną podróż przez światy zabawy i nauki

Wakacyjny rozkład w Jaworznie. Część kursów nie wyjedzie

Jaworzno przy jubileuszu KSSE. Strefa pokazuje skalę i nowe plany

Dni Jaworzna przyciągnęły tłumy. Finał na stadionie zebrał największe emocje

Jaworzno kończy święto miasta koncertami i grą miejską na stadionie

Sobota Dni Jaworzna z książkami, teatrem i mocnym finałem na Plantach
Przydatne dane teleadresowe
- Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie Osiedle Stałe - kontakt, godziny, informacje
- Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej Ciężkowice w Jaworznie - kontakt, godziny, informacje
- Parafia NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie - msze, kancelaria, sakramenty
- Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworznie - kontakt, oferta zajęć i zapisy
- Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie - kontakt, oddziały, rejestracja i dojazd
- Urząd Skarbowy w Jaworznie - kontakt, godziny, e-usługi i umawianie wizyt
