Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jaworzno

Młodzi rodzice często bardzo przeżywają pierwszą wizytę dziecka u stomatologa. Podobnie jest u dziecka, które idzie po raz pierwszy na spotkanie z dentystą. Dobry w swoim fachu dentysta dla dzieci potrafi pokazać maluchowi, że gabinet stomatologiczny nie jest wcale strasznym miejscem. Dzięki odpowiedniemu podejściu, oswoi dziecko z nową i bardzo stresującą sytuacją.

Kiedy powinno się iść z dzieckiem do dentysty?

Właściwie trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko jest kwestią indywidualną. Jedne dzieci mają słabsze zęby, inne mocniejsze. Z pewnością o pierwsze wskazówki warto zapytać swojego pediatrę, który udzieli nam podstawowych informacji. Warto również uczyć dziecko profilaktyki i właściwego dbania o higienę jamy istnej.

Dziecko nie lubi myć zębów – co można zrobić?

Często maluch nie ma ochoty myc zębów, ponieważ czynność ta jest dla niego czymś zupełnie nieatrakcyjnym. Jeśli dziecko jest jeszcze bardzo małe można kupić mu bardzo kolorową szczoteczkę do zębów. Na przykład z ulubionym bohaterem z ukochanej kreskówki lub kupić kolorową i „smaczną” pastę do zębów. Czasem taki drobny „zabieg” może zdziałać prawdziwe cuda. Jeśli dziecko jest już nieco starsze można zapytać dentystę o możliwość użytkowania szczoteczki elektrycznej. To również może uatrakcyjnić proces mycia zębów u dziecka. Jednocześnie szczoteczka elektryczna jest bardzo skuteczną metodą mycia zębów.

Jak chronić dziecko przed próchnicą?

Kluczem do zdrowych zębów u każdego z nas jest profilaktyka. Jeśli uczymy dziecko właściwego dbania o higienę zębów zawsze sprawdzajmy, jak dziecko myje swoje zęby. Poprawiajmy, jeżeli robi coś, źle. To my jesteśmy dla dziecka autorytetem i to od nas zależy czego maluch się nauczy. Jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że są takie przypadki, kiedy nasza uwaga nie wystarczy. Wtedy nie ma wyjścia i trzeba udać się do dentysty.

Dziecko u dentysty to poważna sprawa

Pierwsza wizyta u dentysty - jak pokonać strach?

Najłatwiej pokonać strach z pomocą rozmowy. Postarajmy się wytłumaczyć dziecku na czym polega taka wizyta i jaki jest jej przebieg. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej opanować strach przed nieznanym. Zapewnijmy dziecko, że wizyta u dentysty nie jest niczym strasznym. Postarajmy się także nie przelewać na dzieci naszych własnych leków. Nie wspominajmy na przykład o bólu. Dziecko nie powinno kojarzyć dentysty negatywnie. Pamiętajmy także o tym, że współczesna stomatologia dziecięca czy w Łodzi czy gdziekolwiek indziej jest już na tak wysokim poziomie, że dziecko będzie mieć zapewniony stuprocentowy komfort leczenia zębów. Aby zniwelować dziecięcy strach przed wizytą u dentysty możemy zabrać dziecko na tak zwaną wizytę adaptacyjną. Polega ona na tym, że dentysta pokazuje dziecku jak wygląda wyposażenie gabinetu stomatologicznego i do czego służą poszczególne sprzęty znajdujące się w gabinecie. To również może pomóc dziecku w oswojeni się z nową sytuacją.

Gdzie szukać godnego polecenia stomatologa dziecięcego?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego czym się kierujemy. Dla części z nas ważne będą opinie znajomych i rodziny, dla innych ważny będzie prestiż jakim cieszy się wybrany gabinet stomatologiczny. Jednak najważniejszy w tym wszystkim jest komfort dziecka. Nie zapominajmy o tym, że maluchy są bardzo delikatnymi istotami i warto zadbać o ich dobre samopoczucie w trakcie wchodzenia w całkowicie nową sytuację. Wszelkie negatywne emocje będą rzutować na zachowanie dziecka w przyszłości, a tego nie chce przecież żaden kochający dziecko rodzic.