Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jaworzno

Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne – co warto wybrać?

Osłony okienne montowane są obecnie w praktycznie każdym domu jednorodzinnym oraz w innych budynkach. Możemy zdecydować się wtedy także na osłony zewnętrzne, które montowane są od zewnętrz okien. Wśród takich rozwiązań znajdują się również rolety zewnętrzne oraz żaluzje fasadowe. Na co warto się zdecydować?

Okna możemy osłonić od zewnątrz albo od wewnątrz. Wiele osób kupuje osłony wewnętrzne, na przykład taki jak rolety materiałowe, żaluzje, plisy czy shutters. Osłony także montujemy na zewnątrz, na przykład na fasadzie albo podtynkowo. Nie zajmują miejsca we wnętrzach, a także są łatwe w obsłudze, gdy są zasilane elektrycznie.

Aktualnie inwestorzy mogą przebierać w różnych rozwiązaniach tego rodzaju – skupmy się tutaj na dwóch z nich, a mianowicie takich jak żaluzje fasadowe oraz rolety zewnętrzne.

Dodatkowo, w sprzedaży możemy znaleźć także rolety antywłamaniowe z funkcją żaluzji, na przykład w asortymencie francuskiej firmy Bubendorff.

Zatem, na co warto się zdecydować? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Żaluzje fasadowe (zewnętrzne) – zalety i wady

Żaluzje fasadowe to rodzaj osłon, które przypominają tradycyjne żaluzje montowane także od wewnątrz pomieszczeń. Żaluzje fasadowe zewnętrzne pozwalają na łatwe kontrolowanie ilości wpadającego do wnętrza światła, ponieważ możemy ustawić w nich kąt lameli. Mogą być także podnoszone lub opuszczane w dół.

Dodatkowo, takie żaluzje zewnętrzne prezentują się bardzo elegancko zarówno z zewnątrz budynku, jak również od jego środka. Producenci oferują je aktualnie w wielu wariantach do wyboru, dlatego możemy dopasować je indywidualnie do stylu architektonicznego budynku.

Sterowanie żaluzjami także nie jest trudne – mogą być wyposażone w ręczny lub w elektryczny system sterowania. Gdy zdecydujemy się na żaluzje fasadowe sterowane elektrycznie, możemy zmieniać ich pozycję jednym przyciskiem na pilocie. Także możemy wybrać modele współpracujące z systemem automatyki pogodowej, z systemami inteligentnego domu.

Żaluzje fasadowe:

+ atrakcyjny wygląd

+ możliwość regulacji ilości światła wpadającego do wnętrza

+ są łatwe w sterowaniu

+ dobrze sprawdzają się przy dużych przeszkleniach

+ można kupić je także jako antywłamaniowe

– nie zapewniają aż tak dobrej izolacji termicznej jak rolety

– mogą być kosztowne, na żaluzje fasadowe cennik można znaleźć on-line

Rolety zewnętrzne – zalety i wady

Alternatywa dla żaluzji to rolety zewnętrzne, które możemy kupić także jako rolety zewnętrzne antywłamaniowe, czyli wyposażone w specjalne zaczepy, które uniemożliwiają podważenie rolety oraz zmniejszają ryzyko włamań.

Warto także wskazać, że jeśli zdecydujemy się na rolety antywłamaniowe cena będzie na ogół niższa od żaluzji fasadowych.

Rolety zewnętrzne:

+ energooszczędność – mają dobre właściwości termoizolacyjne

+ dobrze chronią wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem

+ posiadają funkcję antywłamaniową

+ można obsługiwać je ręcznie lub elektrycznie

+ na rolety zewnętrzne cena jest bardzo atrakcyjna

– nie są tak estetyczne jak żaluzje

– pozwalają tylko na częściowe albo całkowite zaciemnienie pomieszczenia

– nie sprawdzają się przy większych przeszkleniach

Warto także wskazać, że do dyspozycji mamy jeszcze jedno rozwiązanie – wspomniane już rolety żaluzje od firmy Bubendorff, które doskonale łączą w sobie zalety rolet zewnętrznych antywłamaniowych oraz żaluzji fasadowych.