Montaż desek kompozytowych

Dlaczego budując konstrukcje tarasowe warto zdecydować się na użycie desek kompozytowych? Za ich wyborem przemawia wiele zalet jeśli chodzi o parametry techniczne, jak również ogólna estetyka wykonania desek tego typu. Deski tarasowe WPC (z ang. Wood Plastic Composite) są świetnym rozwiązaniem dla osób zwracających uwagę na zgodność ze środowiskiem naturalnym, ponieważ deski tarasowe są wykonane z materiałów ekologicznych i biodegradowalnych. Kompozyt wykorzystywany do produkcji desek tarasowych to mieszanka polichlorku winylu z drobno zmieloną mączką drzewną, co sprawia że jest to materiał termoplastyczny łatwy w obróbce.

Sam montaż desek tarasowych kompozytowych jest czynnością niezbyt skomplikowaną, dzięki czemu możemy to zrobić samodzielnie przy pomocy drugiej pary rąk, która niewątpliwie będzie niezbędna. Instalacja desek kompozytowych jest o wiele łatwiejsza niż położenie drewnianego tarasu, które jest niezwykle czasochłonne i złożone. Do tego potrzebne będą nam akcesoria, które znajdziemy w każdym sklepie budowlanym. Przed montażem należy zaopatrzyć się w wiertarko-wkrętarkę, klipsy montażowe, wkręty, miernik oraz legary. Jeśli chodzi o kompozytowe deski tarasowe producent nie przewiduje użycia warstwy izolacyjnej, ponieważ materiał jest odpowiednio przystosowany do termoochrony.

Pierwszym krokiem w czasie montażu desek tarasowych jest przygotowanie wylewki betonowej. Jej powierzchnia musi być nieskazitelnie gładka oraz zrobiona pod odpowiednim kątem nachylenia, który umożliwi późniejszy odpływ nadmiaru. Następnie na odpowiednio przygotowanym gruncie ustawiamy legary, czyli wsporniki w postaci solidnych belek drzewnych, w których należy wywiercić otwory, do których będziemy na dalszym etapie przymocowywać deski kompozytowe. Legary muszą być rozstawione w odpowiedniej odległości od siebie oraz od ściany. Następnie przytwierdzamy klipsy montażowe do legarów, a następnie deski WPC. Dopasowanie desek w kłopotliwych miejscach może okazać się niemożliwe ze względu na specjalnie wyprofilowane krawędzie w łącznikach (klipsach). Po ich docięciu przytwierdzenie deski do wspornika może być niewykonalne.

Deska kompozytowa cechuje się również pustą przestrzenią w środku, dlatego krawędzie tarasu będą odznaczać się nieestetycznymi przerwami. Aby zniwelować ten efekt należy wykończyć taras listwami maskującymi, które można idealnie dopasować w zależności od specyfiki desek tarasowych kompozytowych użytych do budowy naszego tarasu.

Zalety tarasu z desek kompozytowych

Taras, do którego budowy używa się desek kompozytowych jest niezwykle trwały i odporny na wszelkiego rodzaju negatywne skutki warunków pogodowych. Ulewne deszcze czy gradobicia nie są w stanie naruszyć konstrukcji powstałej przy użyciu wysokiej jakości kompozytu. Nadmiar wody odprowadzany jest za pomocą specjalnie wyprofilowanych szczelin na powierzchni deski tarasowej, dzięki czemu woda „nie stoi” na tarasie, a my mamy ułatwione zadanie.

Ponadto zawartość desek kompozytowych wzbogacona jest w obecność składników uszlachetniających co zwiększa ich niewrażliwość na wysokie temperatury i niszczące działanie promieniowania UV. Kolor tarasowych desek kompozytowych nie traci swojej intensywności, dzięki czemu wygląda dokładnie tak jak w momencie ich zakupu.

Deska tarasowa WPC nie wymaga renowacji i odmalowywania, kiedy zbliża się sezon wiosenny lub jesienny. Impregnacja desek drewnianych jest zajęciem bardzo żmudnym i czasochłonnym, dlatego wykorzystanie tarasowych desek kompozytowych pozwala nam na uniknięcie tej czynności.