Ogrzewanie budynku jednorodzinnego może pełnić również funkcje dekoracyjne, Montując żeliwne wkłady kominkowe, można ogrzewać powietrze w ten sposób rozprowadzać ciepło po wszystkich pomieszczeniach. Wkład zbudowany jest z żeliwa, które szybko nagrzewa się i jest odporne na wysoką temperaturę. Żebrowana powierzchnia przyspiesza wymianę ciepła oraz skraca czas potrzebny na uzyskanie optymalnej temperatury.

Pod paleniskiem znajduje się popielnik. Przez otwory dostarczane jest również świeże powietrze potrzebne do poprawnego procesu spalania drewna. Głównym elementem regulującym działanie kominka jest zasuwą którą można zamknąć i wydłużyć czas palenia. Dostęp do ognia przez osoby postronne chroniony jest dzięki drzwiczkom z szybą odporną na ogień. Takie żaroodporne szkło pozwala na obserwowanie ognia. Drzwiczki obecnie wyposażone są w systemy samoczyszczące dzięki zastosowaniu cyrkulacji powietrza w palenisku.

Kominek i ogrzewanie nadmuchowe


Unikając skomplikowanych instalacji centralnego ogrzewania, można z pomocą wkładu kominkowego stworzyć systemy nadmuchowe. Powierzchnia żeliwa nagrzewa się i ogrzewa powietrze wewnątrz obudowy. W zależności od długości kanałów służących do nagrzewania można zastosować grawitacyjne lub mechaniczne wspomaganie ogrzewania kominkowego. Rozprowadzenie ciepłego powietrza przez kanały nawiewowe wymaga wykonania izolacji termicznej, aby ogrzewanie było efektywne. Elementami takiego systemu jest wentylator kominkowy i filtr siatkowy.

 

Zakończenie kanałów przeznaczonych do nawiewu ciepłego powietrza, muszą być zakończone kratkami kominkowymi lub anemostatami nawiewnymi. Takie elementy wykonane są z metalu, aby chronić je przed gorącym powietrzem. Możliwość regulacji ilości przepływającego ciepłego powietrza ułatwia regulowanie ilości energii cieplnej dostarczanej do każdego pomieszczenia. Kominki przeznaczone do nawiewu posiadają obudowy z króćcami do podłączenia kanałów wentylacyjnych wykonanych z blachy lub rur aluminiowych. Do obsługi takiego systemu ogrzewania należy wybierać wentylatory z termostatami włączającymi nawiew po osiągnięciu minimalnej temperatury powietrza nad wkładem kominkowym.

Obudowa wkładu kominkowego jako element dekoracyjny


Magazynowanie ciepła wytworzonego przez wkład kominkowy możliwe jest przez zastosowanie materiałów ceramicznych. Cegłą szamotowa oddaje ciepło przez długi czas nawet po zakończeniu procesu spalania. Obudowa kominkowa ukrywa wkład kominkowy i instalacje podłączone do tego urządzenia. Wygląd budowy nawiązywać musi do stylistyki wnętrza tak, aby podkreślić detale architektoniczne lub styl aranżacji. Obecnie stosuje się materiały naturalne takie jak płyty kamienne oraz gliniane kafle piecowe.

 

Miejsce ustawienia takiej konstrukcji uzależnione jest od dostępu do komina dymnego, który odprowadzi spaliny poza budynek. Jeżeli pomieszczenie ma ograniczoną powierzchnię, to rozwiązaniem są mobilne piece kominkowe łączące cechu pieca i efektywność spalania drewna w żeliwnym kominku. To możliwość szybkiego montażu kominka bez skomplikowanych prac budowlanych.

Więcej informacji

Sprawdź asortyment sklepu internetowego SzalonyMax.pl - kominki, biokominki i wiele więcej