Marzy Ci się funkcjonalny, nowoczesny budynek, który swoim designerskim wyglądem będzie odznaczał się na tle pobliskich szarych, tradycyjnych domów z tynkową elewacją? Jeszcze do niedawna fasady aluminiowe zarezerwowane były jedynie dla budynków publicznych, lecz trend przeszklonej fasady aluminiowej powoli dociera do architektury budynków mieszkalnych. Jest to rozwiązanie kosztowne i czasochłonne, lecz efekt końcowy jest więcej niż zadowalający. Szklane elewacje zastępują tradycyjne mieszanki na bazie tynku, które są zdecydowanie mniej praktyczne niż nowoczesne systemy fasadowe.

Wykorzystanie aluminiowych systemów fasadowych

Ściany fasadowo-słupowo-ryglowe są świetnym rozwiązaniem dla nowoczesnych budynków użytku publicznego. Systemy tego typu możemy zauważyć w budynkach takich jak banki, salony samochodowe, hale sportowe czy centra handlowe, gdzie wysoka estetyka zewnętrznego wyglądu jest niezwykle pożądana. Aluminiowe konstrukcje są również niezwykle funkcjonalne ze względu na łatwość w instalacji takiego rozwiązania. Czasochłonne kładzenie tynkowej elewacji jest niezwykle żmudne i wymaga precyzji.

Przeszklone fasady aluminiowe to doskonały sposób na oświetlenie pomieszczeń. Rozległa powierzchnia szyb w takich konstrukcjach pozwala na uzyskanie optymalnego doświetlenia każdego zakamarka budynku, co nie byłoby możliwe w przypadku użycia tradycyjnych okien.

Fasady aluminiowo-szklane są również stosowane w projektach nowoczesnych budynków jednorodzinnych, lecz takie rozwiązanie nie jest jeszcze zbyt powszechne. Jest to jednak świetny sposób na uzyskanie otwartej przestrzeni, przez co nawet domy o małej powierzchni mieszkalnej będą wydawać się zdecydowanie bardziej wszechstronnej.

Fasady szklane stosowane są również w wieżowcach, gdzie w okolicach jego ostatnich pięter mieszczą się tarasy widokowe. Niezwykle popularny jest taras widokowy w Chicago, który dodatkowo zawiera ciekawą konstrukcję zewnętrzną, dzięki której na wysokości kilkuset metrów możemy poczuć się jak nad przepaścią.

Aluminiowe systemy słupowo-ryglowe służą nie tylko do konstrukcji fasad, ale równie często wykorzystywane są do budowy przeszklonych dachów, świetlików czy futurystycznie wyglądających konstrukcji trójwymiarowych.

Zalety konstrukcji aluminiowych

Zastosowanie aluminiowego tworzywa zapewnia niebywałą stabilność i wytrzymałość konstrukcji na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Może się wydawać, że konstrukcje betonowe są zdecydowanie bardziej adekwatne do budowy fasad, jednak jest to mylne przeświadczenie. Konstrukcje aluminiowe są w równym stopniu odporne na różnego rodzaju szkodliwe czynniki zewnętrzne jak deszcz, śnieg czy ekstremalne temperatury. Ponadto aluminium nie ulega korozji, więc jego struktura przez długie lata pozostaje nienaruszona.

Fasady aluminiowe dają wiele możliwości jeśli chodzi o kształt danej budowli. Niezależnie od tego czy chcemy uzyskać klasyczny, kwadratowy czy bardziej owalny wygląd, możemy zakupić idealnie wyprofilowane elementy konstrukcji aluminiowej.

Co jeśli chodzi o izolację szklanych fasad? Dzięki zastosowaniu uszczelnienia, które oparte jest na popularnym EPDM, czyli kauczuku akrylonitrylowego, termoizolacja konstrukcji stoi na bardzo wysokim poziomie. Szklana fasada świetnie tłumi wszelkiego rodzaju hałasy i dźwięki dochodzące z zewnątrz, co jest niezwykle ważne jeśli chodzi o budynki biurowe czy mieszkalne.

Konstrukcje aluminiowe w Warszawie

Stolica jest dobrym miejscem do zakupienia aluminiowych fasad słupowo-ryglowych. Wiele firm zajmujących się produkcją stolarki aluminiowej ma również swoje punkty poza Warszawą, dzięki czemu z łatwością możemy zamówić odpowiednie konstrukcje aluminiowe.

Systemy fasad aluminiowych