5 praktycznych wskazówek, jak wybrać dobre biuro rachunkowe

Samodzielne prowadzenie księgowości w Polsce nie jest proste. Prawo podatkowe i interpretacja poszczególnych przepisów może okazać się trudniejszym zadaniem, niż się wydaje. Ze względu na to większość firm zleca prowadzenie księgowości biurom rachunkowym. Poniżej znajdziesz 5 praktycznych wskazówek, jak wybrać dobre biuro rachunkowe. 

  1. Kompetencje biura księgowego

Kompetencje i renoma to najważniejsze elementy, które powinny decydować o tym, czy zdecydujemy się na podjęcie współpracy z wybranym biurem, czy też nie. Oczywiście na samym początku musimy sprecyzować jakie mamy oczekiwania oraz określić, czy zależy nam jedynie na usługach oferowanych w ramach tradycyjnej księgowości Mokotów, czy chcemy również móc korzystać na przykład z doradztwa podatkowego. Obecnie księgowi nie muszą posiadać żadnych certyfikatów, nie mniej jednak powinni mieć odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie w branży. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że biuro będzie działało w naszym imieniu, jak należy. Księgowość Mokotów np. w biurze księgowym Tax Service może ograniczać się wyłącznie do prowadzenia ksiąg rachunkowych, ale równie dobrze możemy zlecić firmie pomoc w zakładaniu działalności gospodarczej. 

  1. Zakres odpowiedzialności cywilnej

Biura księgowości Mokotów, które prowadzą księgi podatkowe są zobowiązane do wykupienia polisy OC. Im wyższa kwota polisy, tym większa szansa na wyegzekwowanie pełnej rekompensaty w przypadku szkody powstałej z winy księgowego. Jeżeli wybrane przez nas biuro nie ma ubezpieczenia OC, lepiej nie podejmować z nim współpracy, gdyż w tym wypadku może oznaczać to duże kłopoty. 

  1. Warunki współpracy

Nie bójmy się pytać, w końcu chodzi o interesy naszej firmy. Przygotujmy sobie listę pytań oraz wątpliwości i przedstawmy je pracownikowi biura. Warto sprawdzić, w jaki sposób będziemy informowani o podatkach oraz ZUS do zapłaty, czy będziemy mogli dostarczać dokumenty w formie elektronicznej oraz czy możemy liczyć na fachową pomoc poza godzinami pracy biura. Firma księgowa Mokotów powinna na bieżąco monitorować sytuację finansową naszego przedsiębiorstwa i informować nas o opłatach. Dowiedzmy się również tego, czy w ramach współpracy, będziemy mogli na przykład liczyć na porady dotyczące optymalizacji firmowych kosztów. 

  1. Zakres usług

Niektóre biura zajmują się wyłącznie rozliczeniami podatkowymi, choć wiele nowoczesnych firm proponuje o wiele większy zakres usług. Wybierając odpowiednią księgowość Mokotów można na przykład skorzystać z fachowego doradztwa podatkowego. Upewnijmy się jaki zakres usług obejmuje pakiet, który wybieramy i ile pieniędzy będziemy musieli zapłacić za dodatkowe usługi.

  1. Cena za usługi rachunkowe

Na zakończenie warto sprawdzić, jakie ceny posiada wybrane przez nas biuro księgowe Mokotów. Porównamy cenniki kilku biur, dzięki temu będziemy mogli bez problemu ocenić, czy usługi są drogie, czy podejrzanie tanie.