Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jaworzno

zaczynamy przygodę z siłownią

Kiedy rozpoczynamy swoją przygodę z siłownią, bardzo często musimy zmierzyć się z trudnym wyborem – powinniśmy zacząć od redukcji tkanki tłuszczowej, czy od razu starać się budować masę mięśniową? Najlepiej określić to poprzez spojrzenie na swoją sylwetkę w lustrze, ale… Cóż, nawet jeżeli jesteśmy ze sobą całkowicie szczerzy, podjęcie decyzji wcale nie jest takie proste. Jak wybrać swoje cele treningowe na początku przygody z siłownią?

Kiedy wybrać redukcję tkanki tłuszczowej?

Tak naprawdę zdecydowana większość osób rozpoczynających swoje treningi i stosowanie diety ukierunkowanej na kształtowanie sylwetki powinna najpierw delikatnie zredukować tkankę tłuszczową. Nie dotyczy to oczywiście osób, które są i zawsze były bardzo szczupłe i cechują się niskim poziomem tkanki tłuszczowej. Osoby mające wyższy poziom tkanki tłuszczowej, czyli z wyraźną nadwagą lub otyłe, zdecydowanie powinny najpierw spalić trochę tkanki tłuszczowej. Pomóc w określeniu prawidłowych celów może nam kalkulator BMI, który bez trudności można znaleźć w internecie. Trzeba jednak pamiętać, że kalkulator BMI jest dobrym wyznacznikiem dla osób, które nie są zbyt aktywne fizycznie. Dlaczego osoby otyłe lub z nadwagą powinny na początku dość mocno zredukować swoją tkankę tłuszczową? Przede wszystkim ze względu na wrażliwość insulinową tkanek. Osoby ze znaczną ilością tkanki tłuszczową mają większe trudności z budowaniem tkanki mięśniowej. Oprócz kwestii sylwetkowych budowanie większej masy przy znacznym otłuszczeniu ciała doprowadzić może również do licznych negatywnych skutków zdrowotnych, w tym do problemów metabolicznych i problemów ze stawami.

Kiedy wybrać budowanie masy mięśniowej?

Od początku masę mięśniową mogą budować osoby, które są naturalnie szczupłe oraz mają niewielką ilość tkanki tłuszczowej. Takie osoby nie powinny się martwić nadmiernym przyrostem tkanki tłuszczowej, gdyż z reguły mają one zbyt mało komórek tłuszczowych, dlatego większą część energii będą pochłaniały mięśnie. Dotyczy to również osoby, które kończą proces odchudzania. Zbyt radykalne odchudzanie (wykorzystując do tego zbyt restrykcyjną i niskokaloryczną dietę) może jednak spowodować inne skutki uboczne w organizmie, które mogą przeszkodzić w zdrowym budowaniu masy mięśniowej. Co z osobami tzw. skinny fat, czyli posiadającymi mało masy mięśniowej, natomiast nieadekwatnie dużo tkanki tłuszczowej? W przypadku takich osób najważniejsze jest stosowanie zdrowej diety, która dostarcza liczbę kalorii, która nie będzie powodować ani zwiększenia, ani zmniejszenia wagi. W tym celu można skorzystać z pomocy profesjonalistów i wybrać catering dietetyczny Jaworzno. Dieta pudełkowa to bardzo wygodne i przede wszystkim pewne rozwiązanie, które szybko pomoże nam poprawić formę.