Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jaworzno

Hurtownia BHP - jak się to wszystko zmienia?

Tajemnicą nie jest to, że przemysł się zmienia, czyli prace zbyt niebezpieczne, zbyt monotonne i zbyt nieciekawe obecnie wykonują roboty z linii produkcyjnych. Roboty te rzecz jasna swoje kosztują i to nawet jako używane, ale w porównaniu z ludźmi są tańsi, bo człowiek który straci dłoń lub znaczną część ręki w wypadku na linii produkcyjnej staje się potem inwalidą, któremu trzeba płacić rentę, a z maszynami nie ma problemów tego rodzaju.

Inne ważne zalety maszyn

Rzecz jasna nie ma wątpliwości co do tego, że ludzie dysponują znaczną zręcznością, ale człowiek w odzieży ochronnej lub w specjalnym drogim stroju ochronnym. Może nie być aż tak szybkim jak maszyna, bo ludzie po pewnym czasie zaczynają się męczyć, a zmęczeni popełniają znacznie więcej błędów.

Problemów tego typu nie należy się spodziewać po robocie spawalniczym, choć poprawność jego funkcjonowania powinien monitorować technik i co równie istotne poprawiać po nim musi człowiek, bo na chwilę obecną tego typu roboty radzą sobie najczęściej z tymi prostymi spawami, a te bardziej skomplikowane, które mają być też wytrzymalszymi powinien wykonywać człowiek w stroju ochronnym, bo człowiek ma zręczność i może sobie lepiej radzić z częścią pracy przy której gubi się to oprogramowanie robota. Tak zapewne będzie jeszcze przez jakiś czas.

Ludzka zręczność

Ludzie w odzieży ochronnej dość często wkładają elementy z blachy, po to by dogiął je specjalny robot zaginający te elementy. Jednym słowem ich współpraca z maszynami to obecnie norma, ale te maszyny ludziom nie uważającym mogą wyłamać palec. Dlatego ludzie najpierw muszą się nauczyć tego współpracowania z nimi. Najczęściej trwa to od kilku tygodni do kilku miesięcy. Rzecz jasna do tej współpracy z maszynami ludzie najczęściej używają jakichś szczypiec lub ten bardziej doświadczony pracownik naucza znacznie młodszego o tym jak musi wyglądać ta współpraca z robotem gnącym blaszane profile. Za jakieś kilka dekad ta ludzka zręczność w operowaniu przedmiotami zapewne stanie się kompletnie zbędną, ale raczej nie w każdym kraju, bo automatyzacja postępuje wzorowo w krajach Europy Zachodniej i w USA. Natomiast w wielu biedniejszych krajach linie produkcyjne są wiekowymi i z ich modernizowaniem bywa różnie.

Więcej informacji: Zobacz pełen asortyment hurtowni BHP Nawigator - m.in. rękawice termiczne i wiele więcej.

Dobre strony zmian

Pewnym jest to, że ubranie ochronne chroniące przed nadmiernym ciepłem raczej nie chroni przez cały czas. Mowa tu dokładnie o tym, że w tej gorącej strefie człowiek może pracować tylko przez czas sztywno określony przez regulaminy. Podobnie jest w zakładach galwanizacyjnych, w których przypadku niektóre chemikalia są i lotnymi i żrącymi. Stroje ochronne w ich przypadku stanowią tylko zabezpieczenie na czas określony. dlatego też ludzie mogą pewne prace wykonywać tylko w sztywno określonym przedziale czasowym, po to by nie stracić zdrowia lub życia. Ograniczenia tego typu nie dotyczą maszyn, które nie potrzebują odzieży ochronnej, pracują szybciej, bardziej bezbłędnie i na dokładkę nie strajkują. Dlatego giganci świata przemysłu uwielbiają roboty na liniach produkcyjnych, bo jedyne czego potrzebują to energii elektrycznej i poprawnie działającego oprogramowania.