Od początku czerwca każdego roku policjanci rozpoczynają sezon letni na zalewie Sosina. Funkcjonariusze pełnią służbę codziennie przez 8 godzin, aż do września. Mundurowi dbają o bezpieczeństwo w rejonie kąpieliska i plaży. Sezonowa Komórka Specjalistyczna Policji do wykonywania zadań w rejonie zbiornika wodnego wspierana jest przez funkcjonariuszy z OPP KWP Katowice oraz jaworznicką Straż Miejską.

Dwóch policjantów Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie oddelegowanych jest przez całe lato do służby na terenie Ośrodka Wodno- Rekreacyjnego Sosina przy ulicy Bukowskiej. Ich służba to godziny spędzone wyłącznie na wodzie. Każdego dnia policjanci podejmują różne interwencje. Sprawdzają obowiązkowe wyposażenie łodzi, czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli, a każdą kontrolę jednostki pływającej kończą sprawdzaniem trzeźwości.
Dzisiaj w ramach działań informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”, do tzw. patrolu wodnego policji dołączył rzecznik jaworznickich policjantów aspirant Michał Nowak i promował bezpieczne zachowania, rozdając ulotki, rozmawiając z dziećmi i ich opiekunami, a także z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na terenie OWR. Działania mundurowych wynikają przede wszystkim z potrzeby przypomnienia wszystkim, że w okresie letniego wypoczynku, należy w szczególności myśleć o bezpieczeństwie.