Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jaworzno

Jazda pod wpływem - nie w Polsce!

Polska jako jeden z nielicznych państw w Europie posiada najmniejszą tolerancję dla kierowców pod wpływem alkoholu, bowiem jest to zaledwie 0,2 promila, gdzie dla porównania w niektórych państwach tolerancja ta osiąga 0,5 promila.

Ciekawostką jest, że wielu polskich kierowców nie zgadza się, a wręcz są oni zaskoczeni wynikami alkomatów. Wielu z takich kierowców po dłuższej chwili przyznaje, że kilkanaście godzin temu spożywali alkohol, jednak twierdząc tym samym że odczekali odpowiednią ilość czasu. Niestety czasem może to nie wystarczyć. To jak nasz organizm radzi sobie z alkoholem zależy przede wszystkim od naszych warunków fizycznych, wieku oraz płci. U kobiet mniejsze ilości alkoholu będą bardziej odczuwalne oraz będą dłużej się utrzymywać niż u mężczyzn. Aby przekroczyć aktualny dozwolony limit czyli 0,2 promila mężczyzna będzie potrzebował jednego piwa, u kobiety będzie to jeszcze mniej. Nie warto kłócić się z funkcjonariuszem twierdząc że posiada on złej jakości alkomat. Są to urządzenia prostej budowy, w cale nie skomplikowane, które znakomicie spełniają swoje zadanie. Kiedy nie mamy pewności, że nasz organizm pozbył się alkoholu można dokonać zakupu takiego urządzenia. Specjalistyczny sklep z alkomatami oferuje usługi związane ze sprzedażą urządzeń od najlepszych producentów, znajdziemy tam ceny zaczynające się już od kilkuset złotych. Warto więc zakupić takie urządzenie dla własnego bezpieczeństwa no i oczywiście własnej wygody. Nie rozsądne jest również upieranie się z policjantem w takim przypadku, bądź próba odmówienia wykonania dmuchania. Odmawiając funkcjonariuszowi na służbie według prawa jest to utrudnianie pracy a więc będziemy mieli przez to nie mniejsze problemy niżeli gdybyśmy byli pod wpływem alkoholu.Wspominając o karach za jazdę pod wpływem należy wspomnieć że takie kary zaczynają się od złapania punktów karnych a kończą nawet pozbawieniem wolności od dwóch lat. Nie trzeba wspominać też o dostaniu zakazu prowadzenia pojazdu od 6 miesięcy kończąc na dozgonnym zakazie.

Podsumowując jazda pod wpływem alkoholu traktowana jest jako wykroczenie bądź przestępstwo. W zależności od przekroczenia progu dotyczącego promili. Będąc złapanym w najlepszym wypadku będzie grozić nam grzywna oraz dużo punktów karnych natomiast w najgorszym razie będzie to kara więzienia oraz utrata prawa jazdy. Jeżeli alkomat wykryje u nas zawartość alkoholu pomiędzy 0,2 a 0,5 promila będzie to jedynie wykroczenie, a jeżeli wartość przekroczy 0,5 będzie to traktowane jako przestępstwo.