Alarmy do domu – jak chronić się przed złodziejami?

Chcesz mieszkać bezpieczniej? Zainwestuj w dobry alarm domowy! Jaki alarm do domu warto wybrać? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące doboru odpowiednich urządzeń alarmowych.

Kiedy warto zamontować alarm w domu?

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych, ale też mieszkań decyduje się na zamontowanie alarmu. Dzięki niemu można zabezpieczyć siebie, swoich bliskich, a także posiadane mienie przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami.

Kiedyś alarmy montowane były głównie przez osoby bogatsze, ale obecnie, gdy ceny tego typu instalacji nie są wysokie, może zdecydować się na nie praktycznie każdy. To powoduje, że pojawiają się one coraz częściej w budynkach mieszkalnych – także jako element szerszych instalacji, na przykład inteligentnego domu.

Gdzie zamontować alarm domowy?

Najczęściej alarm montowany jest bezpośrednio w domu. Ma on wtedy formę instalacji wyposażonej w czujki, które wszczynają alarm w momencie, gdy dojdzie do wykrycia intruza. Czujki mogą działać na zasadzie wykrywania ruchu lub też mogą mieć formę kontaktronów, które montowane są w drzwiach i oknach i alarmują o ich otwarciu.

Dobrym rozwiązaniem będzie także alarm do garażu chroniący pojazd oraz inne znajdujące się w garażu mienie, na przykład rowery, sprzęt ogrodniczy.

Alarm do domu – co warto wybrać?

Obecnie branża alarmowa jest w stanie zaoferować bardzo szeroką gamę różnorodnych alarmów do wyboru, które pozwalają na poprawę bezpieczeństwa domu i mieszkania.

Alarmy te można podzielić na parę kategorii, do których zaliczane są:

  • Czujniki ruchu z alarmem – mają formę pojedynczego czujnika, który wszczyna alarm wtedy, gdy w jego zasięgu znajdzie się intruz.
  • Alarmy klasyczne, przewodowe – bazują na przewodach montowanych w ścianach, o wykonaniu takiego alarmu warto pomyśleć w przypadku budowy nowego domu lub jego generalnego remontu.
  • Alarm bezprzewodowy – pozwala na przekazywanie informacji o alarmie bez konieczności montowania przewodów. Może także współpracować z aplikacjami na smartfony.

Czy alarm do domu można zamontować samemu?

Gdy wybiera się proste alarmy w formie czujników albo alarmy bezprzewodowe oferowane jako systemy współpracujących ze sobą elementów, wtedy montaż można wykonać we własnym zakresie.

Jeżeli jednak chcemy zdecydować się na montaż alarmu przewodowego albo bardziej złożonego alarmu bezprzewodowego, zawsze warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy firm specjalizujących się w dziedzinie bezpieczeństwa budynków. Dzięki nim można dobrać najlepsze rozwiązania, a instalacja przebiegnie wtedy bez problemów.