Uporczywe nękanie popularnie zwane stalkingiem, groźby karalne oraz uszkodzenie ciała to zarzuty, jakie usłyszał 57-letni mężczyzna, którego zatrzymali policjanci z Jaworzna. W miniony wtorek sprawca zaatakował 42-letnią mieszkankę Jaworzna na ulicy, w wyniku czego doznała obrażeń ciała. Sąd uwzględnił wniosek śledczych o najsurowszy środek zapobiegawczy i aresztował agresora na najbliższe 3 miesiące. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Stalking polega na uporczywym nękaniu innej osoby, które wzbudza u niej uzasadnione poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność. Z taką formą przestępstwa w połączeniu z groźbami karalnymi miała do czynienia 42-letnia mieszkanka Jaworzna, która we wtorek (10.05) zgłosiła się do Komendy w Jaworznie i poinformowała, iż została zaatakowana przez swojego znajomego. Kobieta nie mogła uwolnić się od natarczywego "adoratora". Mężczyzna bardzo często, głównie za pośrednictwem telefonu i sms-ów, nagabywał swoją znajomą. Wielokrotnie także się jej odgrażał. Prawdziwa eskalacja nastąpiła jednak w miniony wtorek, kiedy kobieta przypadkowo spotkała oprawcę na ulicy. 57-latek zauważył swoją sympatię po czym, gdy kobieta odmówiła propozycji spotkania, agresywny jaworznianin zaczął ją szarpać, dusić i kilkukrotnie ją uderzył. Kobieta zatrzymała jadący samochód, a kierowca udzielił jej pomocy szybko odjeżdżając od napastnika. Mężczyzna natychmiast przywiózł kobietę do jaworznickiej Komendy, gdzie została udzielona jej pomoc. 57-letni sprawca po kilku godzinach został zatrzymany w pobliżu miejsca zamieszkania. Mężczyzna znany jest jaworznickim stróżom prawa, gdyż w marcu br. opuścił on Areszt Śledczy. Odbywał karę za te same przestępstwa wobec tej samej kobiety.  

Tym razem po zatrzymaniu sprawcy śledczy i prokurator nie mieli wątpliwości, że dopóki mężczyzna nie zostanie odizolowany, nie zakończy nękania kobiety. Po zgromadzeniu materiału dowodowego jaworznicki Sąd uwzględnił wniosek śledczych i zastosował wobec mężczyzny najsurowszy z możliwych środków zapobiegawczych – tymczasowy, 3-miesięczny areszt. Grozi mu do 8 lat więzienia.