OC samochodu - 3 aspekty na które należy zwrócić uwagę przed jego wyborem

Każdy właściciel samochodu co roku stoi przed wyzwaniem jakim jest zakup najlepszego dla siebie ubezpieczenia OC. Polisa ta jest obowiązkowa, a jej zakres odgórnie regulują przepisy prawa, jednak produkty oferowane przez poszczególne Towarzystwo Ubezpieczeniowe mogą różnić się między sobą ceną, rozszerzeniami, a także na przykład sposobem likwidacji szkód. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przed wyborem OC samochodu? Podpowiadamy.

Cena OC samochodu

Osoby zainteresowane wyłącznie podstawową ochroną, którą zgodnie z prawem gwarantuje OC samochodu, podczas wyboru tej polisy mogą kierować się wyłącznie jej ceną. Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe zgodnie z ustawą musi oferować taką samą ochronę swoim klientom, lecz produkty poszczególnych firm mogą różnić się ceną. Z tego powodu warto skorzystać z porównywarki OC i zestawić w ciągu zaledwie kilku minut oferty kilku lub kilkunastu ubezpieczycieli i wybrać tego, który zaproponuje najniższą składkę.

OC samochodu a dodatkowe polisy

Wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych w cenie OC lub za niewielką dopłatą oferuje dodatkowe rozszerzenia, lub zniżki na zakup innych polis, na przykład AC. Dlatego wybierając OC samochodu, warto zastanowić się, czy nie jesteśmy zainteresowani dodatkową ochroną. Wśród najczęściej wybieranych przez kierowców rozszerzeń można wymienić Autocasco, czyli ubezpieczenie gwarantujące odszkodowanie w razie uszkodzenia samochodu ze swojej własnej winy, bądź kradzieży lub działania żywiołów. Wiele firm dodaje taki pakiet w wersji okrojonej do OC, wówczas jest on nazywany Mini Casco, bądź Smart Casco i chroni przed 2-3 wybranymi zdarzeniami.

Kupując OC samochodu, warto rozszerzyć je również o Assistance, czyli polisę zapewniającą usługi pomocowe w razie wypadku bądź awarii samochodu. Najczęściej obejmują one holowanie auta po jego unieruchomieniu do najbliższego warsztatu. Wśród chętnie wybieranych produktów można wymienić również NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, a także ochronę szyb lub opon, bądź Zieloną Kartę.

Opinie o Towarzystwie Ubezpieczeniowym

Wybierając OC, warto zwrócić uwagę na opinie o danym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Można zapytać o rekomendacje znajomych lub rodzinę bądź sprawdzić jak wypowiadają się na forach internetowych lub w social mediach klienci danej firmy. Ważna jest również obsługa posprzedażowa, a także szybkość działania takiego przedsiębiorstwa. Coraz więcej ubezpieczycieli na polskim rynku decyduje się na dołączenie do systemu BLS, dzięki czemu ich klienci mogą zgłosić szkodę z OC sprawcy u swojego ubezpieczyciela. Jest to wygodne rozwiązanie, które docenia wielu kierowców.