Pułapki serwisów randkowych - które portale są bezpieczne?

Jeśli zamierzasz skorzystać z usług internetowego serwisu randkowego, najczęściej będziesz musiał wypełnić formularz rejestracyjny i założyć konto w danym serwisie. Jednocześnie strona główna takiego serwisu bardzo często wygląda poważnie i często na pierwszy rzut oka pokazuje wiarygodne profile innych użytkowników. Podczas rejestracji wymagane jest podanie danych, które standardowo podajesz w e-sklepach. Równocześnie z tworzeniem profilu zazwyczaj oferowany jest określony rodzaj członkostwa, często po obniżonej cenie początkowej lub próbnej.

Jednak przed zarejestrowaniem się na takiej stronie zalecamy najpierw zapoznać się z regulaminem danej usługi, który operator musi udostępnić na swojej stronie internetowej. W szczególności ważne jest, aby klienci wiedzieli, w jaki sposób dokonywane są płatności, czy subskrypcje są odnawiane automatycznie i jak można anulować subskrypcje, jeśli ma to zastosowanie.

Logujesz się po raz pierwszy po wprowadzeniu danych do płatności (najczęściej karty płatniczej), ale zamiast prawdziwych osób, w serwisie randkowym pojawiają się tylko fałszywe profile. Jak postępować w takim przypadku?

Rezygnacja z członkostwa

Jeśli stwierdziłeś, że usługa Ci nie odpowiada, lub że oferowane usługi były jedynie zachętą do zarejestrowania się i uiszczenia opłaty za wstęp lub od razu wykupienia członkostwa i „trafiłeś” na operatora takiego portalu randkowego, potrzebujesz jak najszybciej podjąć następujące kroki.

Przede wszystkim musisz jak najszybciej poinformować usługodawcę, że chcesz zrezygnować z członkostwa lub konta i odstąpić od umowy. Oczywiście ważne jest, aby przeczytać warunki korzystania z usługi, zwłaszcza jeśli zapomniałeś o tym podczas rejestracji. Zasady rezygnacji z konta np. na badoo lub członkostwa lub innych zamówionych usług, w tym sposób rezygnacji oraz kontakt z operatorem serwisu powinieneś znaleźć w regulaminie.

Oszukańczy operatorzy serwisów randkowych często utrudniają rezygnację na różne sposoby. Na przykład regulamin może określać, że odstąpienie od umowy powinno zostać wysłane faksem lub pocztą na adres usługodawcy, który, jak zostanie szerzej wyjaśnione poniżej, może znajdować się praktycznie w każdym miejscu na świecie. Czasami możesz zostać poproszony o anulowanie swojego profilu bezpośrednio przez Usługę, ale kiedy spróbujesz to zrobić, może się okazać, że usunięcie profilu nie jest możliwe lub nawet po kliknięciu przycisku „anuluj profil” nic się nie działo.

Dlatego najlepiej poinformować operatora o rezygnacji z abonamentu drogą mailową i mimo to otrzymać potwierdzenie otrzymania wiadomości.

Zapoznanie się z regulaminem jest szczególnie ważne, jeśli chcesz mieć pewność, że faktycznie anulujesz subskrypcję i nie musisz się martwić dodatkowymi opłatami z karty. Większość „wątpliwych” serwisów randkowych automatycznie odnawia subskrypcję, nawet jeśli nie korzystasz z usługi, dopóki nie powiadomisz usługodawcy we właściwy sposób. Zgoda na automatyczne odnowienie jest często wyrażona poprzez wyrażenie zgody na warunki podczas rejestracji.

Praktyka automatycznego odnawiania subskrypcji

Może się zdarzyć, że bezskutecznie próbujesz zlikwidować swoje konto, ale w żaden inny sposób nie informujesz operatora serwisu o odstąpieniu od umowy. W takim przypadku Twoje płatności mogą być nadal naliczane.

Wielu klientom zdarza się, że po pewnym okresie korzystania z serwisu randkowego, nawet po jego opuszczeniu, otrzymują e-mail od operatora serwisu lub bezpośrednio od firmy windykacyjnej. W takim przypadku ważne jest, aby upewnić się, że faktycznie zakończyłeś świadczenie usługi. Po otrzymaniu takiego pisma wielu klientów decyduje się na zapłatę podanej w mailu kwoty, aby załatwić sprawę. Ale można też skontaktować się z operatorem lub agencją i powiedzieć im, że nie zgadzasz się z kwotą i że uważasz ich roszczenie za nieuzasadnione. Najlepiej zakładać konta na sprawdzonych portalach randkowych, które są polecane przez innych użytkowników. Nie warto instalować aplikacji nieznanego pochodzenia, ponieważ skutki tego mogą być opłakane.