Samochód, który „sam się prowadzi”? Pierwsze w Polsce testy pojazdu autonomicznego przeprowadzono pod koniec listopada na ulicach Jaworzna. Policjanci z jaworznickiej drogówki sprawdzali i opiniowali infrastrukturę terenu oraz zadbali o bezpieczeństwo podczas testów.

W ostatnich dniach listopada na jaworznickich drogach odbyły się pierwsze w Polsce testy pojazdu autonomicznego. Zostały one przeprowadzone na drodze publicznej w prawdziwym ruchu ulicznym. Pojazd autonomiczny przejechał w rejonie Obwodnicy Północnej Jaworzna.

Jednym z największych wyzwań stawianych systemom automatyzującym jazdę jest bowiem ich prawidłowe działanie w rzeczywistym ruchu drogowym. Dlatego na całym świecie prowadzi się testy pojazdów autonomicznych w ruchu na drogach publicznych i ulicach miast.

Testy były przeprowadzone w Jaworznie pod koniec listopada. Wyznaczone miejsca zostały zabezpieczone i obsługiwane przez odpowiednie służby, a także osoby, które w każdej chwili mogły przejąć kontrolę nad pojazdem. Policjanci z jaworznickiej drogówki, przed pracami badawczymi, sprawdzili odcinek drogi pod kątem właściwości jego infrastruktury i jej jakości.

Policjanci z Jaworzna, po sprawdzeniu terenu, wydali pozytywną opinię - niezbędną do uzyskania zgody na tak zwane wykorzystanie drogi w sposób szczególny. Mundurowi z zainteresowaniem nadzorowali przeprowadzane testy oraz pilnowali, aby były one przeprowadzone w bezpieczny dla wszystkich sposób.

 

  • na zdjęciu umundurowany policjant rozmawia z mężczyzną
  • na zdjęciu pojazd autonomiczny
  • na zdjęciu umundurowany policjant, który siedzi w pojeździe autonomicznym
  • na zdjęciu umundurowany policjant, który obserwuje wnętrze pojazdu autonomicznego
  • na zdjęciu umundurowani policjanci obserwujący przy drodze jadący pojazd autonomiczny
  • na zdjęciu czapka policyjna a w tle jadący pojazd autonomiczny