Rok Długoszyna w Jaworznie: Odkryj 800 lat historii na specjalnej wystawie
W sercu naszego miasta, na skwerze przed kościołem Narodzenia NMP, już w najbliższą niedzielę, 24 marca, o godzinie 11:00, odbędzie się niezwykłe wydarzenie, które przeniesie nas w głąb ośmiu wieków historii Długoszyna. To wyjątkowa okazja, by na nowo odkryć bogactwo i tajemnice naszej dzielnicy, która przez lata była świadkiem wielu znaczących wydarzeń. Zapraszamy mieszkańców do wspólnego świętowania „Roku Długoszyna” na wystawie plenerowej, która będzie dostępna do końca kwietnia.
  1. Ogłoszenie „Roku Długoszyna” przez Radę Miejską.
  2. Specjalna wystawa plenerowa przygotowana przez Muzeum Miasta.
  3. Prezentacja najstarszego dokumentu dotyczącego Długoszyna i historii gwarków.
  4. Wernisaż wystawy na skwerze przed kościołem Narodzenia NMP.

Historia Długoszyna jest jak mozaika, złożona z setek barwnych opowieści, które razem tworzą pełen obraz naszej dzielnicy. To właśnie te opowieści czekają, aby zostały ponownie odkryte przez mieszkańców i odwiedzających na nadchodzącej wystawie plenerowej. Będzie to nie tylko podróż w czasie, ale także okazja do zrozumienia, jak przeszłość wpłynęła na obecny charakter Długoszyna.

Od średniowiecznych gwarków, którzy wydobywali tu srebro, po tajemnicze sztolnie z XVI wieku, aż do legend zamku długoszyńskiego - każdy fragment wystawy jest jak kolejna strona fascynującej księgi. Już niedługo, na skwerze przed kościołem Narodzenia NMP, mieszkańcy będą mieli szansę napisać kolejny rozdział tej historii, uczestnicząc w wernisażu i odwiedzając wystawę, która łączy przeszłość z teraźniejszością.

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji do odkrycia tajemnic Długoszyna i celebracji jego bogatej historii. Spotkajmy się na skwerze, by razem świętować naszą dzielnicę i jej niezwykłe dziedzictwo. Do zobaczenia w niedzielę, 24 marca, na wydarzeniu, które pozwoli nam wszystkim na chwilę zatrzymać się i spojrzeć w przeszłość.


Źródło: Urząd Miejski Jaworzno