Uroczysta Msza Święta z okazji Święta Patronki Miasta w Jaworznie
W Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym odbyła się wyjątkowa uroczystość, która zgromadziła licznych mieszkańców i przedstawicieli władz. Była to okazja nie tylko do uczczenia Patronki Miasta, ale również do świętowania jubileuszy parafii i koronacji obrazu.

Uroczysta Msza Święta z udziałem władz miasta i mieszkańców

W Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym odbyła się uroczysta Msza Święta, która zgromadziła wielu mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych władz. Uroczystość była połączona z jubileuszem parafii, co nadało wydarzeniu szczególny charakter. Wśród uczestników znaleźli się m.in. Prezydent Miasta Paweł Silbert oraz jego Zastępca Łukasz Kolarczyk. Mszy przewodniczył Biskup Sosnowiecki Artur Ważny.

Historia Patronki Miasta

Matka Boża Nieustającej Pomocy została ogłoszona Patronką Miasta 27 czerwca 2006 roku. Decyzja ta była efektem wniosku Komitetu Organizacyjnego obchodów Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Jaworznie, który zyskał poparcie blisko siedmiu tysięcy mieszkańców. Rada Miejska przyjęła uchwałę w tej sprawie 29 września 2005 roku, co umożliwiło złożenie wniosku do Biskupa Diecezjalnego w Sosnowcu, a następnie do Kongregacji Kultu Bożego w Watykanie. Ostateczna decyzja została wydana 6 marca 2006 roku przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy uprawnień przekazanych przez Ojca Świętego Benedykta XVI.

Podwójny jubileusz parafii i koronacji obrazu

Tegoroczne obchody były wyjątkowe, gdyż parafianie z Osiedla Stałego świętowali dwa jubileusze: 40-lecie parafii oraz 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy przez Świętego Jana Pawła II. Uroczystość prowadzili proboszcz Sanktuarium ks. Włodzimierz Skoczny oraz jego poprzednik ks. Józef Lenda. W wydarzeniu uczestniczyli także radni Rady Miejskiej: Dorota Guja, Dawid Domagalski i Mariusz Kowalski, a także Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki.

Festyn parafialny i atrakcje dla mieszkańców

Po jubileuszowej Mszy Świętej parafianie i goście mogli wziąć udział w festynie parafialnym. Na uczestników czekała strefa gastronomiczna oraz atrakcje dla najmłodszych, takie jak dmuchańce. Wydarzenie uświetniły występy lokalnych zespołów, w tym Zespołu Śpiewaczego "Jaworznianki".

Wielki moment zawierzenia Matce Bożej

15 października 2005 roku odbyła się uroczystość, podczas której mieszkańcy Jaworzna zawierzyli się Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Akt zawierzenia zobowiązywał mieszkańców do codziennej modlitwy słowami: "3 razy Zdrowaś Maryjo…" i "3 razy Chwała Ojcu…". Podczas uroczystej Eucharystii 27 czerwca 2006 roku, bp. Adam Śmigielski ogłosił Matkę Bożą Patronką miasta. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy, duchowni, przedstawiciele zakładów pracy, służb mundurowych oraz władz samorządowych.

Jakże się tu nie radować skoro Matka Boża Nieustającej Pomocy od tego momentu patronuje wszystkim mieszkańcom Jaworzna, jakże więc nie cieszyć się z patronatu Matki Chrystusa” – mówił na początku Świętej Liturgii proboszcz parafii ks. kan. Józef Lenda.

Biskup Adam Śmigielski, odczytując Dekret Stolicy Apostolskiej, podkreślił, że jest to dziejowy moment w historii miasta, który zapisze się złotymi zgłoskami. „Od tego momentu czcijmy Ją nie tylko słowami i pieśniami, ale jednocześnie wsłuchujmy się w to, co Ona do nas mówi. A Jej słowa są bardzo jasne: Uczyńcie wszystko co Syn mój wam każe. Niech zatem Maryja Dziewica stanie się królową naszych serc” – mówił biskup.

Uroczystość była niezwykle ważna dla lokalnej społeczności, przypominając o duchowej więzi i tradycji, które kultywowane są od lat.


Opierając się na: UM Jaworzno