Jaworznicki budżet obywatelski po pierwszej selekcji. 16 projektów dalej

Jaworznicki budżet obywatelski po pierwszej selekcji. 16 projektów dalej

W Jaworznie budżet obywatelski właśnie przeszedł pierwszy, cichy ale ważny sprawdzian. Zgłoszeń było 19, a po formalnym przeglądzie 16 projektów rusza dalej bez zastrzeżeń. Trzy kolejne dostały jeszcze krótką szansę na poprawki, więc najbliższe dni mogą przesądzić o ich losie. Potem kartka i formularz ustąpią miejsca ocenie merytorycznej, a dopiero później mieszkańcy zobaczą listę, z której wybiorą pomysły do realizacji.

  • Formalna selekcja odsiała tylko trzy wnioski
  • Od sportu po ratownictwo. Lista pokazuje szeroki rozrzut pomysłów
  • Teraz przyjdzie czas na merytoryczną ocenę i głosowanie

Formalna selekcja odsiała tylko trzy wnioski

Pierwsze posiedzenie Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego na 2027 rok odbyło się 15 czerwca. To tam sprawdzano, czy zgłoszone propozycje spełniają podstawowe wymogi formalne. Zespół działa przy zarządzeniu prezydenta miasta, a w jego skład wchodzą także przedstawiciele strony społecznej: Teodora Głuch, Marcin Miliński, Maciej Rzędzicki i Witold Stańkowski. Prace wspierają urzędnicy, a same posiedzenia są jawne.

Najważniejsza liczba tego etapu brzmi prosto: 19 zgłoszeń, 16 ocen pozytywnych i 3 projekty z warunkową akceptacją. W praktyce oznacza to, że autorzy tych ostatnich muszą szybko uzupełnić wskazane braki. Na poprawkę mają 3 dni od skutecznego poinformowania. To niewiele, ale właśnie na tym etapie często rozstrzygają się losy propozycji.

Od sportu po ratownictwo. Lista pokazuje szeroki rozrzut pomysłów

Wśród projektów, które przeszły formalną weryfikację, widać bardzo różne miejskie potrzeby. Są pomysły sportowe, edukacyjne, społeczne i ratownicze, a obok nich także propozycje infrastrukturalne. Lista wygląda następująco:

  1. Piotr Adamczyk – SPORT ODNOWA
  2. Zofia Adamiak – KRAJMANIA – krajoznawstwo w historii miasta Jaworzna
  3. Anna Boba – Strzał w dziesiątkę dla każdego – od juniora do seniora!
  4. Aleksandra Bzowska – CZYTAJ, SŁUCHAJ, DOŚWIADCZAJ – JAWORZNO W ŚWIECIE KSIĄŻEK
  5. Piotr Cygan – MŁODZI NA START – NOWE SZATNIE I SANITARIATY NA STADIONIE W SZCZAKOWEJ
  6. Szymon Drożyński – Jaworznicka Akademia Pierwszej Pomocy – zakup sprzętu do nowoczesnej nauki pierwszej pomocy
  7. Joanna Dziubanik – Siła Nadziei – małe iskry wielkich zmian
  8. Dorota Guja – Inwestycja w bezpieczeństwo i ratownictwo – doposażenie jednostek OSP
  9. Jarosław Klimczyk – Zakup quada ratowniczego z wyposażeniem dla Południowej Służby Ratowniczej
  10. Michał Jewuła – Sport w nowym wymiarze – nowoczesne szatnie i zegar stadionowy – warunkowo, po uzupełnieniu opisu zadania
  11. Danuta Makowska – Psi Park – wybieg dla psów z elementami agility w Centrum Jaworzna
  12. Ivo Szafarczyk – Angielski dla Seniorów 60+ – aktywizacja, integracja i praktyczna nauka języka
  13. Renata Szczerba – Plac do Street Workoutu i Kalisteniki przy SP9
  14. Adam Warchala – PROFESJONALNA SIŁOWNIA PLENEROWA WK DZIK GYM
  15. Maria Wasik – Budowa odcinka sieci gazowej oraz umożliwienie przyłączenia nieruchomości przy ulicy Skalnej w Jaworznie do miejskiej sieci gazowej – warunkowo, po dostosowaniu formularza i uzupełnieniu nazwy zadania na liście poparcia
  16. Grzegorz Witkowski – OSP Byczyna i OSP Jeleń dla mieszkańców Jaworzna – mobilne centrum edukacji, pierwszej pomocy i ratownictwa oraz doposażenie zaplecza ratowniczego
  17. Robert Woźniak – ZABAWA BEZ BARIER, przestrzeń bez barie – budowa integracyjnego placu zabaw i placu sensorycznego
  18. Lidia Wrona – JOGA UMYSŁU – warsztaty wzmacniania odporności psychicznej oparte na badaniach naukowych
  19. Marek Zobek – JAWORZNO – MIASTO BEZPIECZNEJ PRZYSZŁOŚCI – warunkowo, po dołączeniu oświadczenia o nieograniczonym dostępie do terenu od zarządcy Victorii Jaworzno

Wśród tych propozycji widać kilka wyraźnych kierunków. Mieszkańcy zgłaszają potrzeby związane z obiektami sportowymi, nowymi przestrzeniami do aktywności, doposażeniem OSP, edukacją i zdrowiem psychicznym. Jest też projekt dotyczący przyłączenia do sieci gazowej przy ulicy Skalnej, co pokazuje, że budżet obywatelski w Jaworznie nadal obejmuje nie tylko miękkie inicjatywy, ale i bardzo konkretne sprawy infrastrukturalne.

Teraz przyjdzie czas na merytoryczną ocenę i głosowanie

Formalny etap to dopiero pierwszy próg. Teraz wnioski trafią do właściwych wydziałów Urzędu Miejskiego oraz miejskich jednostek organizacyjnych. Tam sprawdzane będą sprawy dużo bardziej wymagające niż komplet podpisów czy zgodność formularza: czy projekt mieści się w kompetencjach gminy, czy da się go zrealizować w proponowanym miejscu, czy będzie dostępny dla mieszkańców i czy zmieści się w rocznym budżecie. Do tego dochodzi jeszcze kosztorys.

Ocena merytoryczna ma potrwać do pierwszej połowy sierpnia. Potem zostanie opublikowana ostateczna lista projektów dopuszczonych do głosowania. Samo głosowanie w XIV edycji Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego zaplanowano na czas od 17 sierpnia do 7 września 2026 roku. To wtedy okaże się, które z pomysłów przetrwają kolejną selekcję i realnie trafią do miejskiej kolejki po wykonanie.

na podstawie: UM Jaworzno.