0

W dniach od 14 do 16 lutego 2018r. strażacy ze wszystkich zmian służbowych z JRG Jaworzno ćwiczyli, jak co roku, na zamarzniętym akwenie Sosina. Szkolenie prowadził mł. ogn. Jakub Szuster, który na wstępie przypomniał o bezpieczeństwie i zasadach zachowania się ratowników na kruchym lodzie, następnie przedstawił poszczególne metody udzielania pomocy poszkodowanym.

Założenia realizowane podczas szkolenia obejmowały szeroki zakres sposobów udzielenia pomocy poszkodowanemu znajdującemu się w przeręblu: ratowanie z brzegu przy pomocy „przygodnego sprzętu” oraz za pomocą rzutki ratowniczej rękawowej, udzielenie pomocy przy wykorzystaniu kół ratunkowych, drabin nasadkowej i słupkowej, a także przy użyciu specjalistycznych sań lodowych. Przećwiczono również założenie, gdzie poszkodowany znajduje się pod powierzchnią lodu, a ewakuacja polega na odszukaniu i podebraniu poszkodowanego spod lodu bosakiem i przetransportowaniu na brzeg, 
w miejsce bezpieczne.
Ponadto w szkoleniu brali również udział strażnicy miejscy z Jaworzna, którzy ćwiczyli użycie rzutek ratowniczych rękawowych, znajdujących się na wyposażeniu samochodów strażników miejskich.

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.