Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie w okresie od stycznia tego roku do maja zatrzymali już kilkanaście osób, które posiadały przy sobie narkotyki. Zabezpieczono ponad 6 tysięcy działek amfetaminy i 2,5 kilograma kokainy oraz innych środków odurzających. Dzięki tym działaniom do obrotu nie trafią narkotyki o czarnorynkowej wartości ponad 700 tysięcy złotych.

Kryminalni i policyjni wywiadowcy prowadzą skuteczne działania w walce z narkobiznesem. Od początku stycznia do 23 maja policjanci zatrzymali kilkanaście osób, które posiadały przy sobie narkotyki. Podróżowali oni samochodami, przebywali w miejscach publicznych i najczęściej nie spodziewali się policyjnej kontroli. Stróże prawa dokonywali zatrzymań na terenie naszego miasta, jak i miast ościennych. Narkotyki były chowane w różnych miejscach, jednak skrupulatna praca policjantów dawała pożądane efekty. Na rynek w tym okresie nie trafiło ponad sześć tysięcy działek amfetaminy, 2,5 kilograma kokainy oraz innych środków odurzających czarnorynkowej wartości ponad 700 tysięcy złotych. Ponadto praca operacyjna przyczyniła się do likwidacji dwóch nielegalnych plantacji marihuany, gdzie zabezpieczano sprzęt do upraw oraz krzewy konopi.

W ustalaniu sprawców tego rodzaju przestępstw sprzyja brak akceptacji społeczeństwa dla zjawiska narkomanii. Pamiętajmy, że konsekwencje prawne posiadania, wytwarzania i obrotu narkotykami czy dopalaczami są bardzo dotkliwe. Sprawca tego rodzaju przestępstw musi się liczyć z odpowiedzialnością karną.

Jednak narkotyki i dopalacze niosą ze sobą także inne zagrożenia, a zażywanie tych środków może mieć poważne konsekwencje zarówno zdrowotne, jak i społeczne uzależnienia.

Apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami i dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna, a każde jej zażycie to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek w formie tatuaży. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję.


 

  • Narkotyki w pudełku i słoiku
  • Narkotyki zawinięte w folię
  • Narkotyki w pudełku