Kryminalni z Jaworzna zatrzymali 26-latka, który próbował płacić za towar przy kasie zablokowaną kartą płatniczą, wiedząc, że nie posiada środków na koncie. W oczekiwaniu na komunikat potwierdzający z terminala płatniczego, opuszczał sklep najczęściej z niezapłaconym alkoholem. Mężczyzna usłyszał już zarzuty i został objęty policyjnym dozorem.

W kwietniu i w maju policjanci z Jaworzna otrzymali szereg zgłoszeń dotyczących kradzieży ze sklepów ogólnospożywczych na terenie miasta. Mężczyzna kradł głównie alkohol. Podejrzany działał bez żadnych skrupułów, nawet kilkukrotnie w tych samych sklepach. Schemat działania był zawsze podobny. Podchodząc do kasy z towarem stwierdzał, że chce zapłacić kartą bankomatową. Po jej przyłożeniu do terminala płatniczego od razu oddalał z towarem, nie czekając, pomimo upominania przez obsługę, na komunikat o zaakceptowaniu płatności. Finalnie transakcja za każdym razem była odrzucana. 

Skierowani do tej sprawy kryminalni ustalili i zatrzymali sprawcę tych kradzieży. Okazał się nim 26-letni mieszkaniec Jaworzna. Mężczyzna został doprowadzony do prokuratury, gdzie przedstawiono mu 5 zarzutów za kradzieże szczególnie zuchwałe. Złodziej przyznał się do zarzucanych mu czynów, a swoje zachowanie tłumaczył brakiem środków finansowych. Prokurator zdecydował, że 26-latek zostanie objęty policyjnym dozorem. Za popełnione czyny grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Kradzież szczególnie zuchwała zachodzi wtedy, gdy sprawca, dopuszczając się jej, swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy, albo otoczenia, obliczoną na zaskoczenie, czy zastraszenie. W przypadku tego przestępstwa wartość zrabowanych przedmiotów nie ma znaczenia.