Komendant jaworznickiej policji oddał hołd zamordowanym kolejarzom
Wczoraj w lokalnej społeczności odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterów z czasów II wojny światowej, poległych kolejarzy, którzy oddali życie za wolność naszego miasta.
  1. W obecności władz miasta, mieszkańców i szkół złożono hołd pod pomnikiem w Szczakowej.
  2. Komendant Miejski Policji insp. dr Piotr Uwijała wraz z Prezydentem Miasta Pawłem Silbertem oddali hołd zmarłym.
  3. Pomnik, będący symbolem męczeństwa, został wzbogacony o dodatkowe elementy upamiętniające ofiary.
  4. Mszą Świętą w kościele św. Elżbiety Węgierskiej zakończono wydarzenie, modląc się za dusze poległych.

W dniu wczorajszym, podczas uroczystości przy obelisku w Szczakowej, społeczność naszego miasta raz jeszcze przypomniała sobie o ciężkiej historii i bohaterstwie kolejarzy, którzy ponieśli najwyższą ofiarę podczas niemieckiej okupacji. Obecność tak wielu mieszkańców i przedstawicieli różnych środowisk świadczy o tym, że pamięć o tych wydarzeniach jest w nas wszystkich nadal żywa i ważna.

Pomnik, który pierwotnie miał kształt obelisku, z biegiem lat został rozbudowany o aluminiowe ramię i cierniową koronę, co nadało mu formę krzyża. To miejsce stało się symbolem walki i męczeństwa. Odsłonięta w 1998 roku tablica z nazwiskami zamordowanych kolejarzy przypomina, że choć lata mijają, to pamięć o bohaterach pozostaje z nami na zawsze.

Ostateczne zakończenie wydarzeń tego dnia stanowiła Msza Święta, która zgromadziła liczne grono uczestników. Modlitwa i wspólne refleksje stały się momentem zadumy nad przeszłością, a także nad wartościami, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Warto pamiętać o tych, którzy oddali życie za naszą wolność, a takie wydarzenia jak wczorajsze są pięknym świadectwem, że historia ta nie zostanie zapomniana.


Opierając się na: KMP w Jaworznie