Spotkanie GEOcoffee: Odkrywanie kultury i smaków Maroka w Jaworznie

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu GEOcoffee, które odbędzie się w piątek, 21 czerwca o godz. 17.00 w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera. Tym razem uczestnicy będą mieli okazję poznać fascynującą kulturę Maroka - od tradycji i architektury, aż po kuchnię i odzież. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Podróż przez serce Maroka: kultura, krajobrazy i kulinarne rozkosze

Podczas spotkania z serii GEOcoffee, uczestnicy będą mogli przenieść się w świat pełen barw i smaków Maroka. Wydarzenie poprowadzą znakomici prelegenci: Ms. Outgadirt Maria, Mr. Taoufik Lamrani oraz Dr hab. Jerzy Kubacki, którzy wprowadzą nas w tajemnice tego niezwykłego kraju. Będzie to wyjątkowa okazja, aby zgłębić marokańską kulturę, która jest bogata w tradycję i nowoczesność.

Degustacja marokańskich specjałów

Jednym z głównych punktów programu będzie degustacja tradycyjnych marokańskich potraw. Uczestnicy będą mogli spróbować aromatycznych tagines, które są przygotowywane w specjalnych glinianych naczyniach z mięsa, warzyw i owoców. Nie zabraknie również kuskusu, będącego podstawą wielu marokańskich dań, a całość dopełni orzeźwiająca herbata miętowa, serwowana w tradycyjny sposób.

Marokańska odzież i tradycyjne ozdoby

W trakcie spotkania, uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z charakterystyczną marokańską odzieżą. Prezentowane będą haftowane kaftany i pantofle babouche, które są symbolem elegancji i komfortu. Tradycyjne ozdoby, będące ważnym elementem marokańskiego dziedzictwa kulturowego, również będą cieszyć oczy uczestników.

Architektura Maroka: od starożytnych medyn po nowoczesne meczety

Maroko to kraj o niezwykle bogatej historii, co doskonale widać w jego architekturze. Na spotkaniu będziemy mogli podziwiać misternie zdobione kafelki zellige oraz starożytne medyny. Szczególną uwagę poświęcimy słynnemu niebieskiemu miastu Chefchaouen, które zachwyca swoim unikalnym kolorytem, oraz Meczetowi Hassana II, który jest jednym z najważniejszych miejsc kultu w Maroku.

Kultura i festiwale Maroka

Marokańska kultura to również festiwale, muzyka oraz odwieczne praktyki, które celebrują berberyjskie, arabskie i afrykańskie korzenie tego kraju. Plac Džemaa el-Fna w Marrakeszu to miejsce, gdzie można poczuć puls marokańskiego życia – od występów ulicznych artystów, przez pokazy tańców, aż po wieczorne koncerty muzyki tradycyjnej. To właśnie tam, tradycja przenika się z nowoczesnością, tworząc unikalną atmosferę.

Spotkanie z cyklu GEOcoffee to niepowtarzalna okazja, aby zanurzyć się w kulturze Maroka i poznać jej różnorodne aspekty. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym fascynującym wydarzeniu!


Wg inf z: Urząd Miejski w Jaworznie