Meta Wyścigu Kolarskiego
Już w piątek, 28 czerwca, Jaworzno stanie się areną sportowych emocji, gdy Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności" i Olimpijczyków zakończy się na jaworznickim Rynku. Uczestnicy zmagań dotrą do miasta po czterech intensywnych dniach rywalizacji, a mieszkańcy będą mieli okazję kibicować najlepszym kolarzom.

Meta czwartego etapu Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego "Solidarności" i Olimpijczyków

Już w piątek, 28 czerwca 2024 roku, Jaworzno ponownie stanie się gospodarzem Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego "Solidarności" i Olimpijczyków. Uczestnicy, po czterech dniach intensywnych zmagań, zakończą swoje wyścigi na jaworznickim Rynku około godziny 14:30. Pierwszy etap wyścigu rozpoczął się 26 czerwca w Łodzi, prowadząc zawodników do Zduńskiej Woli. Kolejne etapy to trasy z Konstantynowa Łódzkiego do Skierniewic oraz z Koluszek do Kielc. Ostatni, czwarty etap, z Jędrzejowa do Jaworzna, liczy 143,2 km.

Trasa przez Jaworzno i utrudnienia w ruchu

Wjazd peletonu do Jaworzna zaplanowany jest od strony Bukowna około godziny 14:00. Kolarze przejadą ulicami Bukowska, Jana III Sobieskiego, Jaworznicka, Św. Wojciecha, Obwodnica Północna, Hugona Kołłątaja, Insurekcji Kościuszkowskiej, Grunwaldzka, Pocztowa, a następnie dwa razy okrążą Śródmieście. Ostatecznie wyścig zakończy się na Rynku, gdzie odbędzie się ceremonia dekoracji zwycięzców. W związku z wydarzeniem, mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu drogowym, w tym zakazem parkowania na ulicach objętych trasą wyścigu. Ulice Pocztowa, Zielona i Narutowicza będą niedostępne dla samochodów już od rana, a ruch na całej trasie peletonu zostanie wstrzymany około godziny 14:00.

Wypowiedzi władz miasta i służb mundurowych

Prezydent Paweł Silbert wyraził radość z ponownego goszczenia wyścigu w Jaworznie, podkreślając, że jest to nie tylko święto sportu, ale również okazja do promocji miasta na arenie międzynarodowej. "Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do wspólnego kibicowania zawodnikom, którzy z pewnością dostarczą nam wielu emocji i wrażeń" – powiedział prezydent.

Artur Zięba, komendant Straży Miejskiej, zwrócił uwagę na możliwe utrudnienia w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej. Zaapelował do mieszkańców o wyrozumiałość i stosowanie się do tymczasowych zmian w organizacji ruchu, zaznaczając, że służby dołożą wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno uczestnikom wyścigu, jak i mieszkańcom.

Kolarskie emocje także dla najmłodszych

W ramach 35. edycji Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego "Solidarności" i Olimpijczyków zorganizowany zostanie 16. Mini Wyścig Kolarski "Solidarności" dla młodych amatorów kolarstwa. Zawody odbędą się w piątek, 28 czerwca, i są skierowane do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Młodzi zawodnicy będą rywalizować w czterech kategoriach wiekowych, na dystansach od 200 do 1000 metrów. Start pierwszej grupy wiekowej zaplanowano na godzinę 12:20, a ceremonia dekoracji rozpocznie się około godziny 13:50. Każdy uczestnik otrzyma dyplom, a najlepsi zawodnicy nagrody rzeczowe.

Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności" i Olimpijczyków to druga pod względem rangi impreza kolarska w Polsce, a jej organizacja w Jaworznie to wielkie wyróżnienie dla miasta. Zmagania kolarzy, emocje sportowe i rywalizacja na najwyższym poziomie przyciągają nie tylko zawodników, ale i miłośników kolarstwa z całego świata. Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent RP Andrzej Duda, Prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz Polski Komitet Olimpijski.


Urząd Miejski w Jaworznie