Wczoraj jaworzniccy policjanci, przeprowadzili kolejną już akcję pn. „Bezpieczny cyklista”. Jest ona skierowana do niechronionych uczestników ruchu drogowego, rowerzystów i użytkowników hulajnóg. Podczas akcji zatrzymano poszukiwanego i dwóch nietrzeźwych kierujących. Mundurowi przypominali o zasadach bezpieczeństwa oraz rozdawali elementy odblaskowe.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie przeprowadzili wczoraj akcję pn. „Bezpieczny cyklista”. Jej celem jest zwracanie uwagi użytkownikom rowerów i hulajnóg — także tych elektrycznych na konieczność przepisowego korzystania z dróg, a także jazdy z wyobraźnią. Policjanci przy takich okazjach zwracają także uwagę kierowcom pojazdów mechanicznych na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Podczas akcji na ulicy Grunwaldzkiej policjanci zatrzymali do kontroli 61-letniego rowerzystę, który popełnił wykroczenie. Podczas sprawdzenie w policyjnych systemach okazał się, że mężczyzna jest poszukiwany przez Sąd w Krakowie celem odbycia ponad dwuletniego wyroku pozbawienia wolności. W tym samym dniu policjanci z drogówki zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę, który został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych. O braku odpowiedzialności może mówić kierujący pojazdem mechanicznym, który podczas kontroli trzeźwości miał blisko promil alkoholu w organizmie teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Ostrzegamy! Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. W przypadku spowodowania zdarzenia drogowego, oprócz odpowiedzialności karnej, sprawca będzie musiał pokryć koszty kolizji lub wypadku. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym odszkodowanie, jednak wystąpi do sprawcy z regresem, żądając jego zwrotu w całości.